Mandag 10:00-16:00
Tirsdag 10:00-16:00
Kontoret er lukket i dag
Kontoret er lukket i dag
Kontoret er lukket i dag
Kontoret er lukket i dag
Kontoret er lukket i dag
|

Idrætsgymnasterne let øvet – onsdag

Home > Hold > Idrætsgymnasterne let øvet – onsdag
idrætsgymnastik

Hvem

Fra 5-10 år

Hvornår

Hvor

Onsdag 16:00-18:00
Hallen 1 (området tættest på foye), Hallen 2 (området midt i hallen), Dynamikken nede

Holdbeskrivelse

OM HOLDET
Idrætsgymnastik for let øvede piger, er holdet for de piger, der har gået mindst én sæson ved Louise og som deltager i Trin 1-3 konkurrencer.
Derudover har vi et formål om at skabe stærke, sikre, stabile og seje piger. Vi vil gerne opbygge et godt sammenhold med en god træningsmoral, så pigerne kan træne i et fokuseret og trygt træningsmiljø med plads til gode venskaber.

TRÆNINGENS INDHOLD
Gymnasterne vil træne basisøvelser og Trin 1-3 konkurrenceøvelser inden for idrætsgymnastik. Gennem sæsonen vil vi træne på alle fire redskaber; hest, barre, bom og gulv.
Udover øvelser og redskaber vil vi sætte fokus på styrke, smidighed og præstation, så pigerne kan udvikle sig i sporten. Målet i træningerne er at skabe nogle fine og dygtige gymnaster, der konkurrerer i trin 1-3 konkurrencer.

FORVENTNINGER
Som trænere forventer vi god forældre opbakning, så vi kan skabe et godt samarbejde mellem gymnaster, forældre og trænere. Vi forventer, at gymnasterne møder op til træningerne med håret sat op og iført en gymnastikdragt.
I, som forældre og gymnaster, kan forvente nogle få årlige arrangementer, såsom konkurrencer, camps eller holdhygge.
Information til forældrene foregår via en Facebook gruppe.

Træner: Louise
Hjælpetrænere: Klara, Gry og Karoline

Kontaktpersoner

  • KarenMarie Holst
    KarenMarie Holst
    Kontakt

Instruktører

  • Louise Holst
    Louise Holst
    Instruktør

Idrætsgymnasterne let øvet – onsdag

Pris: 3.500,00 Kr.

Det med småt

Sæsonperiode: 12/08/2026 - 23/06/2027
Pris: 3.500,00 Kr.

Maks antal: 12
Ledige pladser: 11

Kontingentet dækker: Alle onsdags træninger i sæsonen

Kontingentet dækker ikke: Gymnastikdragter, konkurrencelicens, konkurrencer, transport til/fra arrangementer, camps og ekstra træninger.

Vigtige datoer:

Træning i ferier: Ingen træning i ferierne (uge 42, 52, 1, 7, 14)

Facebookgruppe: "Sydfyn idrætsgymnastik begyndere og let øvet"

Hvad er Idrætsgymnastik?

Lignende hold

Juniorklubben
Årgang 2014 - 2016 - 
Alle hverdage

SG klubben skoleåret 2026 – 2027

SG klubben er vores fantastiske eftermiddagstilbud, hvor man kan komme hver dag efter skole og hoppe i trampoliner.

Vi holder åbent alle skoledage.
Mandag til onsdag fra 14.00-16.30

piger laver gymanstik
Årgang 2014 - 2015 - 
Ma, To, Fr

SG Minipiger TG GUL (man, tors, fre)

Hvis du er ny i TeamGym, så skriv til sofieny@svendborg-gf.dk FØR tilmelding.

*** Hvis der øget efterspørgsel, så vil vi forsøge at kigge på muligheder for at optage flere. Derfor er...

Billede
15+ - 
Ti

HYROX tirsdag efterår 2026

OM HOLDET
Vores nye Hybrid hold kombinerer funktionel styrketræning med højintensiv konditionstræning, inspireret af HYROX

TRÆNINGENS INDHOLD
Vi har fokus på at forbedre både...

On

Move-men

OM HOLDET
Holdet henvender sig til mænd fra det forrige årtusind med lyst til gymnastik, fysisk træning, spil, leg og samvær.

TRÆNINGENS INDHOLD
Træningen er todelt!
Fø...

Et kraftcenter for bevægelse